Uudised

Rahvusooperis Estonia jõuab lavale Verdi ooper “Aida”

21.01.2016 / Ülla Veerg

Aida

Rahvusooperis Estonia jõuab 22. jaanuaril lavale Giuseppe Verdi ooper “Aida”, mille lavastaja on Tobias Kratzer ja kunstnik Rainer Sellmaier, mõlemad Saksamaalt. Esietendust dirigeerib Vello Pähn.

Lavastaja Tobias Kratzeri sõnul on „Aida“ põnevusdraama armastusest ja reetmisest. „Selles on ühtaegu nii grand opèra suurejoonelisust kui ka ibsenlikku psühholoogilist sügavust. Kuigi „Aidat“ tuntakse kõige paremini võidumarsi järgi, mis kõlab tervituseks elevantide ja orjadega võidukalt sõjast naasevale Radamesele, on ooperis ka palju kammerlikku. Seega on sündmuste asetamine „iidse Egiptuse“ foonile pigem tegelaste meeleseisundite peegeldus, sümboliseerides nende ettekujutust suurejoonelisusest, jõulisest sõjaväest ja kõikevõitvast armastusest,“ lisas Kratzer.

Giuseppe Verdi kirjutas „Aida“ Kairo Ooperiteatri avamiseks ning selle esmaettekanne toimus 1871. aastal. Rahvusooperis Estonia on publiku ette jõudnud neli „Aida“ lavastust, neist viimane projekti korras teatrimaja remondi ajal Onistari spordikeskuses 2004. aastal. Teatri püsirepertuaaris oli „Aida“ viimati 52 aastat tagasi, kui selle 1964. aastal lavastas Paul Mägi ja peaosi laulsid Aino Külvand, Hendrik Krumm, Kalju Karask, Liidia Panova, Urve Tauts, Tiit Kuusik, Georg Ots jt.

Rahvusooperi värskes lavastuses laulavad Heli Veskus, Aile Asszonyi, George Oniani, Michael Wade Lee, Monika-Evelin Liiv, Agnieszka Rehlis, Jassi Zahharov, Aare Saal, Denis Sedov, Pavlo Balakin jt. Dirigeerivad Vello Pähn, Jüri Alperten või Risto Joost. Valguskujunduse on teinud Priidu Adlas.

Foto: Harri Rospu

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.