Esileht

Tere, Eestimaa! Siin Itaalia, Veneetsia!

12.12.2015 / Ülla Veerg

veneetsia 2015_v

21. detsember 2015 / Head blogi lugejad! Suur tänu teile, et meie tegemistele kaasa elasite! Eesti Rahvusballett on õnnelikult Veneetsiast tagasi ja esimene etendus koduteatris ka tehtud. Olime tõesti rõõmsad võimaluse üle juba teist korda Veneetsia kuulsas La Fenice teatris esineda. Lisaks headele emotsioonidele saime ka suure annuse päikest, et pimedal ajal oma Eesti publikule rohkem südamlikke emotsioone pakkuda. Nagu varasemas postituses mainitud, on tõesti võimalus, et ka kolme aasta pärast saame taas Veneetsiasse minna. Eesti Rahvusbalett soovib ühe lustaka pildiga teile kõigile jõulurahu ja imelist uut aastat! Buon Natale! Felice Anno Nuovo!

La-Fenice_2015

15.detsember 2015 / Juba mõne tunni pärast on algamas meie eelviimane etendus siin La Fenice teatris. Pühapäeval korraldati kogu trupile vastuvõtt ja Eesti Rahvusballett sai omakorda tänada korraldajaid ning La Fenice teatrit. Nagu teatri kunstiline juht Hr Franco Boletta ütles, on üsna tõenäoline, et kolme aasta pärast on Eesti Rahvusballetil võimalus siia tagasi tulla. Loomulikult on lehtedes ilmuv kriitika väga oluline ja annab tagasisidet, kellega tasuks järgmine leping sõlmida. Hr Boletta sõnade kohaselt oleme meie ka ilma kriitikata juba võitnud, kuna publik on “Bajadeerist” vaimustatud. Eduka koostöö aluseks olnud kõrge kunstiline tase, professionaalsus ja pühendumine. Truppe, kes siia tahaksid tulla, on väga palju. Rahvusooper Estonia tänab ka oma peasponsorit Livikot toetuse eest!

12. detsember 2015 / Siinkohal veidi lisainfot teatri enda kohta. Kõik, kes majja sisenevad, märkavad kohe infolaua kõrval eraldi ruumi, kus on tööl kaks tuletõrjujat. Nii iga päev 24 tundi järjest. Publikutsoonis on iga etenduse ajal valves kaks tuletõrjujat ja lava taga, kuhu publik ei pääse, on samuti mõlemal pool lava kaks täisvarustuses tuletõrjujat. Miks? Ideaalse, palju kiidetud akustikaga kuulus teater on langenud kolm korda tulekahju ohvriks. Kahel korral on tulekahju olnud eriti karm. 1836.aastal, kui La Fenice teist korda põles, suudeti see ruttu taastada. Maja tõusis uuesti tuhast ja juba aasta hiljem avati taas publikule. Viimane ja kõige laastavam tulekahju toimus 29. jaanuaril 1996. Seda ööd ei unustata Veneetsias kunagi. Paari tunniga põles kogu ajalooline teater seest tühjaks nii, et jäid alles ainult seinad. Üks orkestrant rääkis, et järgmisel hommikul majale eestpoolt lähenes paistis, nagu midagi poleks juhtunud. Sisenedes uksest nägi ta aga sinist taevast. Tulekaju sai alguse elektritöödest, kuna majas olid parajasti käsil renoveerimistööd. Tule jõud oli kohutav, lisaks puhus sellel päeval väga tugev tuul. Veneetsias on tuletõrjepaadid, mis tulekahju puhkedes kohale sõidavad. Sellise suure tulekahju kustutamisel aga kasutati helikoptereid ja kui nähti, et teatrit ei suudeta päästa, olid kõige suuremaks mureks lähedalasuvad hooned. Tänavad on seal vaid paari meetri laiused. Kogu taevas oli põlevaid sädemeid täis. Mõlemad töötajad, kes olid süüdi tulekahju puhkemises, mõisteti süüdi 2001. aastal ja neile määrati seitse aastat vangistust. Firma omanik ja üks süüdimõistetu – Enrico Carella – põgenes enne lõpliku kohtuotsuse väljakuulutamist. Ta saadi kätte 2007. aastal Mehhiko-Belize piiril ja toimetati tagasi Itaaliasse, kus ta peale 16-kuulist vangistust pääses tingimisi vabadusse.

Peale pikki vaidlusi, kuidas teater peaks uuesti taastatama, sai ehitus alguse alles viis aastat peale tulekahju ja teater avati taas 2003. aastal. Aasta hiljem oli kavas esimene ooper, “La traviata”. Maja taastamisel osales pidevalt üle 200 töölise, ehitajad, kunstnikud, puidumeistrid ja värvijad. Suur osa kujusid, mis on saali lae äärtes, on valmistatud kuulsate Veneetsia maskimeistrite poolt. Kogu saali maalingud, erinevad ajaloolised kujud ja pisidetailid taastati ainult fotode abil. Kuigi maja taastati täpselt sellisena, nagu ta enne tulekahju oli, ehitati juurde palju erinevaid ruume ja proovisaale. Samuti muutus saal suuremaks – enne oli 840 kohta, peale taastamist 1000 kohta.

Majas on väga karm kord ja alati peale proovi käib 8-liikmeline tuletõrjujate grupp läbi kõik olulised kohad ning kontrollitakse, kas kõik töötab laitmatult. Samuti lastakse selle ringkäigu ajal alati alla lava ja saali vaheline metallist sein, mis peab tõkestama tulekahju korral tule levikut saalist lavale ja vastupidi.

11. detsember 2015 / Tervitused taas Veneetsiast! Äsja lõppes esimene etendus La Fenice teatris. Saal, mis mahutab kokku 1200 vaatajat oli täiesti välja müüdud ja juba esimese vaatuse algul kõlasid saalist braavod ja ovatsioonid. Dirigendipuldis seisis Risto Joost.

Nagu traditsiooniks saanud, pakume külalisetendustel Rahvusooper Estonia peasponsori Kalevi komme. Seekord jagasid jõuluteemalisi komme Tallinna Balletikooli lapsed kuldsetes kostüümides. Kommid olid publikule rõõmsaks üllatuseks ja lapsed said väga palju kiidusõnu.

Juhuslikult kuulis üks meie balletisolist täna linnas jalutades eesti keelt ja alustas inimestega vestlust. Vaevalt jõudis ta teatada, et Eesti Rahvusballett on terves kooseisus siin Veneetsias, kui kuulis üllatuseks, et eestlased tulevad homme “Bajadeeri” vaatama. Mõelda vaid, eesti turistid Veneetsias ja tulevad vaatama eesti oma balletitruppi. Väga tore igatahes! Tegelikult tasub mainimist, et 70% La Fenice teatri külastajatest ongi turistid. Jäänud on veel neli etendust ja palju positiivseid emotsioone.

Veneetsias paistab küll päike aga sooja on täna napilt – 3 kraadi.

9. detsember 2015 / Eesti Rahvusballett on ilusti kohal kuulsas Teatro La Fenices. Hetk tagasi algas esimene proov laval. Dirigent Risto Joost tegi täna päeval orkestriga proovi ja kiitis, et tegu suurepäraste muusikutega. Homme on palju keerulisem päev, kuna toimub kaks täisläbimängu orkestriga. Esimene etendus on juba ülehomme, 11. detsembril. Eelmisel korral, kui Estonia käis Veneetsias balletiga “Pähklipureja”, kinkisime hotellile, kus kogu trupp ööbib, pildi Eesti Rahvusballetist Teatro La Fenice laval. Pilt on alles ja asub kõrvuti selliste kuulsustega, nagu Maria Callas, Luciano Pavarotti, Katia Ricciarelli jpt. Nad on kõik on samas hotellis ööbinud!

9. detsember 2015, hommik. / Täna asus Eesti Rahvusballett teele Veneetsiasse, et anda 6000 inimesele kuulsas La Fenice teatris viis „Bajadeeri“ etendust. 90-liikmelise trupi eesotsas on balleti kunstiline juht ja “Bajadeeri” koreograaf Toomas Edur. Peaosades tantsivad Alena Shkatula, Denis Klimuk, Ekaterina Oleynik, Luana Georg, Jonatan Davidsson, Nanae Maruyama ja Sergei Upkin. Dirigeerib Risto Joost.

La Fenice teatrit külastati ka 2012. aastal, kui siin anti viis „Pähklipureja“ etendust ja see salvestati ka Mezzo telekanali tarbeks.

La Fenice teatri ajalugu ulatub 18. sajandisse, kui Veneetsias tegutses seitse teatrit ja neist suurim muusikateater oli 1755. aastal ehitatud San Benedetto. Teatrimajas majandas ühing Nobile Societa di Palchettisti, kes 1787. aastal kaotas õiguse hoonele ja pidi selle tagastama maaomanikele, misjärel otsekohe algatati protsess veelgi suurema ja uhkema maja ehitamiseks. Maja sai ühingu „uuestisünni“ ja edasise õnne heaks nimeks La Fenice ja see valmis aastal 1792. La Fenice tõusis kiiresti Itaalia ja Euroopa juhtivate ooperiteatrite sekka, olles kuulus nii oma kunstilise taseme kui ka luksusliku hoone poolest. Saatusel oli ometigi varuks tagasilööke – 1836. aastal põles maja maha ja 1996. aastal süüdati väidetavalt restaureerimiseks suletud maja. Niisiis tõusis praeguseks 220-aastane fööniks sõna otseses mõttes tuhast teist korda ja taasavati aastal 2003. Just sellele teatrile on oopereid loonud paljud kuulsad heliloojad, nagu näiteks Rossini, Bellini, Verdi jt, oma balletitruppi aga majas ei tegutse.

Estonia ballett käis varasemalt Itaalias esinemas juunis 1989, kui ENSV ja Trento provintsi vahel sõlmiti sõprusleping. Siis esines Mai Murdmaa lavastatud programmis peaosas Kaie Kõrb. Turnee tegi tantsijana kaasa ka Toomas Edur.

Blogi peavad Rein Mikk (Veneetsia) ja Ülla Veerg (Tallinn). Fotod: Rein Mikk, Kristel Konsa.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.