Uudised

Richard Straussi imekaunis „Arabella“ kõlab kontserdilaval vaid üks kord

17.11.2015 / Ülla Veerg

vello_pähn_kodukale

18. novembril kõlab Estonia kontserdisaalis Richard Straussi koomiline ooper „Arabella“ Vello Pähna juhatusel. „Arabellat“ esitatakse Eestis esimest korda ja teos on kavas vaid ühel õhtul. Laulavad Kristiane Kaiser ja Roman Sadnik Austriast, Kristel Pärtna, Pavlo Balakin, Juuli Lill, Morten Frank Larsen Taanist, Oliver Kuusik, Aare Saal, Mart Laur, Pirjo Jonas Vanemuisest ja Helen Lokuta.

Otsides ainest uue koomilise ooperi loomiseks, jõudsid libretist Hofmannsthal ja Strauss mõtteni taas luua Viini kuldajastu sära peegeldav atmosfäär, mis aastaid tagasi tegi „Roosikavalerist“ (1911) menutüki. Ooperi aluseks pidi saama Hofmannsthali 1910. aastal kirjutatud lühijutt. Kahjuks katkes libretisti surmaga 1929. aastal nende koostöö. Strauss otsustas oma kauaaegse partneri mälestuseks kasutada valmis libretot toimetamata kujul. Haaravate ja külluslike meloodiatega teos on üks säravamaid Straussi oopereid.

„„Arabella“ on täiesti erakordne teos, mis asetub Straussi loomingus tähtsale kohale. Oleme 2012. aastal ette kandnud „Roosikavaleri“ ja mängukavas oli ka „Salome“. Kahjuks ei saa me „Arabellat“ repertuaari võtta, sest Estonia orkestrisüvendi suurus seab koosseisule piirangud,“ ütles dirigent Vello Pähn. „Sõnadega on raske kirjeldada, kui erakordne teos see on ja kui palju ilusat muusikat selles kõlab, seepärast pean väga oluliseks, et saame kontserdilaval seda haruldast teost publikule tutvustada.“

„Arabella“, mis jätkab rahvusooperi ooperite kontsertettekannete sarja, on viieteistkümnes kontserdilaval kõlav teos.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.