Uudised

Anna Teresa De Keersmaekeri lavastus “Partita 2” toimub 29. augustil Estonia teatrisaalis

24.08.2015 / Ülla Veerg

Partita 2 Avignon © Anne Van Aerschot 6

Uus rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2015 toob taas Eestisse tuntud kaasaegse tantsu koreograafi Anna Teresa De Keersmaekeri. Tema lavastust “Partita 2” saab näha sel laupäeval, 29. augustil kell 19:00 Rahvusooperis Estonia.

Arvatavasti maailma kuulsaim kaasaaegse tantsu koreograaf Anne Teresa De Keersmaeker tuleb sel aastal Tallinnasse ühe oma uusima lavastusega “Partita 2”. See on tantsulavastus, milles Keersmaeker tantsib esmakordselt duetti meestantsijaga – Prantsuse ühe tunnustatuima koreograafi Boris Charmatziga, nendega koos on laval viiuldaja Amandine Beyer. Anne Teresa De Keersmaekeri ja Boris Charmatzi tants ning Bachi muusika Amandine Beyeri esituses mõjuvad Rahvusooperi Estonia laval üheaegselt nii suursuguselt kui mänguliselt.

“Partita 2” saab alguse huvitavast lähtepunktist: mis juhtub siis, kui kaks koreograafi, kes on harjunud juhtima tantsijate gruppi, saavad nautida vaid iseenda tantsu, mis võib neile ehk isegi rohkem pakkuda kui koreografeerimine? Tegemist on kahe võrdse partneri koosloominguga, olgugi et Anne Teresa De Keersmaeker on tantsulise kahekõne koreograafia autor, ehk tema loodud on kahe keha liikumise geomeetriline ja arhitektuurne struktuur ruumis. „Minu jaoks moodustab Bach struktuuri, kuid tema loomingu piireületav mõõde avaldub kehade liikumises,” ütleb Keersmaeker. Üks tema viimase aja printsiipe „mu kõnd on mu tants” aitab Bachi tunnustatud viiulimuusika struktuuril tantsus esile tulla. Sügavamõttelistest klassikalistest lausetest kumab õitsengut: l’Allemande (aeglane saksa tants) meil aitab astuda, la Courante (prantsuse jooksutants) meid jooksutab, la Sarabande (traagiline hispaania tants) meid mustritesse seab ning järeleandmatu Chaconne (Hispaania-Portugali pidulik ringtants) paneb meid üheskoos rõõmsalt ringiratast jooksma!

De Keersmaeker ei olnud varem loonud duetti, milles ta ise meestantsija kõrval esineks, nagu nüüd selles, rohkem kui neljakümnest osast koosnevas suurteoses. Boris Charmatzi ja De Keersmaekeri kahekõne kutsub üles eemalduma De Keersmaekeri põhjalikest konstruktsioonidest ning Charmatzi kummalistest ja poisilikest ning kohati mastaapsetest improvisatsioonihõngulistest mõttelendudest. Üksteist täiendav duett algab kolmanda osapoole ilmumisega, kelleks on viiuldaja Amandine Beyer, kelle füüsilisest kohalolust kumab tänavaviiuldaja virtuoossust. Kunstnik Michel Franēois’ loodud jõuline lavakujundus võimendab erinevaid kogemisparadigmasid – kuulamine kas koos vaatamisega või ilma, kas vaikuses või muusikas.

—–
SAAL Biennaal 2015 on rahvusvaheline etenduskunstide festival, mis toimub 17.-30. augustil Tallinnas. SAAL Biennaal on nime järgi uhiuus festival, mis asetub – Augusti TantsuFestivali kui Tallinna vanima rahvusvahelise etenduskunstide festivali järglasena – toekale pinnasele. Peale viimast, 15. Augusti TantsuFestivali oli aeg küps muutusteks ja nii sündiski SAAL Biennaal. See on festival, mille nimi seob selle selgelt Kanuti Gildi SAALiga ning mis hakkab toimuma üle aasta.

Festivali programmis on tööd Belgia, Austria, Prantsusmaa, Hiina, Norra, Jaapani, USA, Rootsi ja Eesti etenduskunstnikelt. Üritused toimuvad üle linna nii tavapärastes kui haruldasemates paikades – Kanuti Gildi SAALis, Von Krahi Teatris, Teatris NO99, Vaba Lava teatrikeskuses, Rahvusooperis Estonia ning Draakoni Galeriis ja linnaruumis.

Festivali kuraatorid on Priit Raud ja Annika üprus

Täpne kava ja lisainfo: www.saal.ee
Piletid müügil Piletilevis.

Piletid:

-eelmüügis hinnaga 11/14/20 EUR vastavalt istekohale kuni 10.08 ja alates 11.08 täishinnaga 14/18/25 EUR vastavalt istekohale
-müügil Piletilevis, Piletimaailmas ja Rahvusooper Estonia kassas (avatud iga päev 11:00-19:00)

-soodustused õpilastele, üliõpilastele ja pensionäridele -50% pileti hinnast
-gruppidele on iga 21 pilet tasuta kui vormistada tellimus Estonia kassas (683 1210) või estonia@opera.ee
-korraga kehtib ainult üks soodustus!

-hilinejad üritustele sisse ei pääse!
-üritused ei ole mõeldud lastele kui ei ole märgitud teisiti!

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.