Uudised

Teatrikunstnik Eldor Renteri isikuarhiiv jõuab avalikkuse ette

12.05.2015 / Ülla Veerg

Padaemand

Eesti Rahvusraamatukogus 6. korruse näitusesaalis on 12. maist 3. juunini avatud näitus Estonia kauaaegse lavakunstniku Eldor Renteri töödest. Näitus annab ülevaate Eesti ooperi lavakujunduse viimase poolesaja aasta arengust.

„Eldor Renter kujundas meie ooperiteatri näo, viis lavakujunduskunsti silmapaistvale tasemele ja leidis tunnustavat vastukaja arvukatel külalisetendustel kogu Euroopas. Eriti hinnatud oli Renter Leedus, kus uus ooperimaja pakkus talle võimalusi avada end suurel laval, aga ta oskas luua hämmastavaid ruumiefekte ka väikesel kodulaval,“ ütleb näituse koostaja ja kujundaja Kustav-Agu Püüman.

„Mõjuvõimsaid kujundusi on sündinud Leedus, Lätis, Soomes ja Saksamaal. Praegu pole Eestis enam võimalik vaadata ühtki Renteri lavakujundust, kuid Vilniuses etendatakse 1984. aastast jätkuvalt balletti „Tuhkatriinu“.“

Näitusel on eksponeeritud Eldor Renteri dekoratsiooni- ja kostüümikavandeid Eesti Rahvusraamatukogust ning Teatri- ja Muusikamuuseumist, samuti tööjooniseid, maketiosi, kostüümikavandeid ja kostüüme Rahvusooperi Estonia kogust.

Kunstniku soovil kinkis tema perekond Eldor Renteri arhiivi Eesti Rahvusraamatukogule. Tegu on esimese näitusega tema loomingust ning sellega tähistatakse Eldor Renteri 90. sünniaastapäeva.

Eldor Renter töötas „Estonias“ kogu loomeaja, pärast ERKI lõpetamist 1951. aastal kuni elu viimaste päevadeni 2007. aastal.

Näituse koostaja ja kujundaja Kustav-Agu Püümani sõnul viljeles Eldor Renter maalikoolile rajatud nn. klassikalist stiili. „Kuid ta on läinud kaasa ka uute tehnoloogiliste võtetega, sidudes neid oskuslikult maalikunstiga. Eriti põnevad ja üllatuslikud olid viimased balletikujundused lavastustele „Kameeliadaam“ ja „Don Quijote“, millest viimane esietendus juba pärast tema lahkumist.“

Püüman osutab, et uurides ajastut ja filosoofilist tausta, töötas Renter läbi hunnikute viisi raamatuid, mis võrdub doktoritöö mahuga. „Tal õnnestus ikka leida kujunduse jaoks ootamatu idee, tema lahendused polnud illustratiivsed, vaid toetusid libretole.“

Tööd on valinud ning näituse kujundanud Riina Vanhanen ja Kustav-Agu Püüman.

Näitust toetas MTÜ Eesti Lavastuskunstnike Liit.

LISAINFO

Lea Hein

Eesti Rahvusraamatukogu näituste osakonna juhataja asetäitja

Tel. 630 7148, 5680 7148

lea.hein@nlib.ee

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.