Esileht

Estonia järgib Euroopa trende ja mõrvapaigale saabub kaunis lauljanna Los Angelesest

15.04.2015 / Ülla Veerg

cardillac_blogi

Uuendatud 6. mail // Hindemith ja “Cardillac” on praegu Euroopas trendiks – lugu, mida suhteliselt harva lavastatakse ja mis 14. mail jõuab Eestisse esmakordselt, esietendub 6. juunil Flensburgis Saksamaal ja 22. juunil Viini Riigiooperis. Milline järjestikune tähesadu! Uudiseid on veelgi – paar päeva tagasi saabus Estonia solistide ridu täiendama kaunis lauljanna Los Angelesest – Tamara Gallol on napp nädal aega, et Eestis Cardillaci tütre rolli sisse elada ja esietendusel rahvast rõõmustada. Tema päralt on ka kolm järgmist sellekevadist etendust.

Briljantne krimiooper – kogu linn otsib mõrvarit // 15. aprill 2015

Cardillac on kullassepp, kes meisterdab enneolematult imelisi ehteid. Olles ise neisse haiglaselt kiindunud, tapab ta oma kliendid, et ehteid tagasi saada. Ühel ilusal päeval ostab temalt oma pruudile kingituse Cardillaci tütre peigmees…

Selline on lühidalt värske ooperi lugu. Paul Hindemithi „Cardillaci“ esitatakse Eestis esimest korda. Hiljuti sai Estonias tutvust teha tema väga menuka (tõi lavastaja Arne Mikule Eesti teatriaasta preemia) lühiooperiga „Pikk jõulueine“.

Rahvusooperi kunstilise juhi ja peadirigendi Vello Pähna sõnul on Hindemithi muusikaline keel erinev sellest, mida publik traditsioonilise ooperirepertuaari kaudu tundma on õppinud. „Ometi oleme kõik seda väärt, et liikuda erinevate stiilide poole ja rikastada end uue kogemuse kaudu. Eestis ei ole „Cardillaci“ kunagi esitatud, aga tegemist väga toreda teosega. Kui jätta välja eesti algupärandid, siis viimane sarnase nõudlikkusega ooper meie repertuaaris oli Prokofjevi „Armastus kolme apelsini vastu“. Kahtlemata on „Cardillac“ omapärase helikeelega, mille puhul õige koloriidi ning ajastu tunnetuse tabamine on keeruline ülesanne. Raske on ka selles peituva inimlikkuse edasi andmine. Küll aga peaks see kuulda olema. Kui ooperis on orkester sageli saatefunktsioonis, siis siin on ta võrdseks partneriks lauljatele,“ ütles Pähn.

Cardillaci rolli laulev bariton Rauno Elp kinnitab, et ootab põnevusega uuslavastust, mille toovad lavale nn pahad Soome poisid – lavastaja Vilppu Kiljunen ja kunstnik Kimmo Viskari. Rauno senise kogemuse põhjal on sarnaste “pahade poiste”, nagu näiteks Michiel Dijkema ja Dmitri Bertmani käe all sündinud väga põnevad lavastused – “Nahkhiir”, “Wallenberg” ja “Faust”, aga ka eelpool mainitud „Armastus kolme apelsini vastu“. „Lugu on põnev, kriminaalne. Mõrvade tõttu elab kogu linn hirmu all. Miks kullassepp seda teeb? Kas rahaahnusest? Samas on tegemist väga peene ja lihvitud jutuga tüübiga. Küsimus on, miks? Lavakujundus ja kostüümid on selles loos ka täiesti kreisid, neist võiks eraldi moenäituse korraldada,“ ütles Rauno Elp.

Lavastaja Vilppu Kiljunen lisas: „„Cardillac“ on enam kui lihtsalt kuriteolugu. See on jutustus inimmeele talitsematust jõust, kirgedest ja surmaihalusest. Lisaks muusikale teeb teose eriliselt fantaasiarikkaks, intensiivseks ja dramaatiliseks süžeeliini pingestatus, mis kestab ooperi lõpuni. Rahvas januneb kättemaksu ja karistuse järele – süüdlaseks osutub see, keda kõige vähem kahtlustatakse. Oluline pole aga kurjategija, vaid kuriteo motiiv. Iluihalus ja sisemise tungi järgimine võib meid viia elu pahupoolele. Kas suudaksime käituda teisiti? Elada teisiti? Kas kunstnik, inimene saab järgida muud kui oma sisemist tungi? Konflikt on sündinud: indiviid-ühiskond. Kelle reegleid me järgime? Need küsimused kerkivad tahes-tahtmata nii „Cardillaci“ lavastajal kui ka vaatajal. Tahan neid küsimusi esitada samas kontekstis, milles sündis ooper. Minu fantaasias toimub tegevus must-valges maailmas – linnas, kus otsitakse mõrvarit.“

Võiks lisada, et päris must-valge see maailm laval siiski pole. Kostüümides on mitu erksat põhitooni (kangad on Estonia värvikojas värvitud) ja põhiliselt jääb silma musta-punase-kuldse ere kontrast. Kangast on kulunud mehemoodi, samuti on Tallinna õmbustarvete poed kummipaeltest tühjaks ostetud.

Tekst Ülla Veerg
Fotod Liina Viru

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.