Uudised

Rahvusooper Estonia tähistab Kirill Raudsepa 100. sünniaastapäeva

09.04.2015 / Ülla Veerg

kirill_raudsepp

10. aprillil kell 18.00 avatakse Estonia teatri I rõdu galeriis kauaaegse estoonlase, peadirigent Kirill Raudsepa büst, mille autor on skulptor Tõnu Maarand. 5. aprillil täitunuks Raudsepal 100 eluaastat. Maestro dirigeerimisel jõudis neljakümne kahe aasta jooksul Estonia lavale üle seitsmekümne lavastuse, lisaks maailmaklassikale ka arvukalt eesti algupärandeid.

Lõpetanud 1939. aastal Tallinna Konservatooriumis Artur Lemba klaveriklassi, alustas tulevane peadirigent peagi oma teed Estonias kontsertmeister-repetiitorina. Peale Verner Nerepi emigreerumist ja Raimund Kulli surma leidis teater end olukorrast, kus dirigent Priit Nigulale vajati kiirelt kedagi kõrvale. Väljavalituks osutus Kirill Raudsepp, kes saadeti kolmeks kuuks stažeerima Moskvasse, Suure Teatri juurde. Lisaks Nõukogude Liidu esiteatris omandatule tulid Raudsepale tulevasel dirigenditööl kasuks kogemused Olav Rootsi ansamblitundidest. Kuigi tema saatus oli olla dirigent nõukogudeaegses Estonias, pidas ta ennast õnnelikuks inimeseks ja võimalust töötada niivõrd paljude hiilgavate lauljate ja lavastajatega omamoodi imeks. Ta soovis, et teatrist kaoks tendentslik mõtteviis – see, mis sai teoks enne meid, oli kehvem. Raudsepa hinnangul on iga tõeline kunstinähtus kordumatu omas ajas.

Lisaks büsti avamisele peab Rahvusooper Estonia oma teenekat maestrot meeles 10. aprillil toimuva „Uinuva kaunitari” etendusega.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.