Uudised

Eesti teatrid tutvustavad Pärnus noortele oma argipäeva

17.02.2015 / Ülla Veerg

hunt_300x180px

Anu Jürisson / Pärnu Postimees 17.02.2015 / Koolivaheajaeelsel kolmapäeval, 11. märtsil tuleb Pärnus esimene koolinoorte teatripäev, millele on õla alla pannud 17 teatrit ja teatrierialasid õpetavat kõrgkooli kogu Eestist. Päev täidab Pärnu linnas tegevusega seitse maja: teatri, kontserdimaja, Pärnu muuseumi, raekoja, kunstide maja, Laine Mägi tantsukooli ja Sütevaka humanitaargümnaasiumi.

Näha saab nii etendusi kui toimub ligemale 40 erinevat töötuba, kus noored saavad aimu, milliseid töid tehakse enne lavastuse publiku ette jõudmist lava taga. Sealjuures on noortel võimalus ise kõiges kaasa lüüa.

Endla teatri juht Roland Leesment lausus, et koolinoorte teatripäeva idee sündis Eesti etendusasutuste liidu soovist arendada ja kindlustada endale publikut haridusprogrammi kaudu.

“2013. aasta sügisel genereeriti selle eesmärgiga ideid ja Aivar Mäe tuli selle peale, et võiks teha koolinoorte teatripäeva, mis tutvustaks just seda poolt, mida me teatris käies ei näe: kui palju inimesi seal veel peale näitlejate töötab, et lavastus üldse sünniks,” selgitas Leesment.

Mäe pakkus välja, et esimene korraldaja võiks olla Pärnu, kus on parajal hulgal selleks sobivaid maju-asutusi. Igal aastal hakkab teatripäev toimuma eri teatrilinnas, järgmisel aastal näiteks Kuressaares ja sealses linnateatris.

Töötubadest ja etendustest Pärnus on oodatud osa võtma õpilased 1.–12. klassini ja noortel, kes sellest päevast ja mõnest töötoast osa soovivad võtta, on aega registreeruda 28. veebruarini. Samal päeval kohale tulles ei pruugi tubades enam kohti olla, kokku mahub osalema pool tuhat soovijat.

Leesment nentis, et algul mõeldi keskenduda oma maakonna õppuritele, kuid siis leiti, et see päev võiks olla avatud aktiivsetele teatrihuvilistele noortele kogu Eestist, sest kui nad jääksid ootama, millal teatripäev nende kodulinna jõuab, võivad nad vahepeal kooli juba ära lõpetada.

Igale vanuseklassile pakutakse päeva jooksul eri tegevusi, millest osa kattub.

Näiteks 1.–4. klassi lapsed koonduvad kontserdimajja, kus juhendajatega Rakvere, Ugala ja Vene teatrist, VAT ja nukuteatrist astutakse esimene samm mängu alguse ehk improvisatsiooni maailma, tutvutakse varjuteatriga, õpitakse grimmi tegema ja vaadatakse Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia ja rahvusooper Estonia etendusi.

5.–7. klassi õpilased “küpsetavad” muuhulgas butafoorset kooki ja valmistavad keskaegseid peakatteid, saavad aimu sellest, kuidas kasutatakse teatris visuaaltehnoloogiat ja koostatakse uuslavastusele reklaamieelarvet.

8.–9. klassi õppurid omandavad teadmisi klouniks olemisest, suulisest ja füüsilisest lavalisest eneseväljendusest, kõnetehnikast, helikujundusest ja õpivad lavavõitlust. Gümnaasiuminoored saavad peale eelneva osaleda video õppetoas, õppida lavalist liikumist ja näidendi kirjutamist.

Peale muude teatrite töötubade korraldab Endla oma majas programmi “Teater 1 päevaga”, kus gümnasistid saavad ise lavale tuua lühilavastuse, käies koos professionaalidega selleks läbi kõik etapid alates näidendi kirjutamisest, lavastamisest ja kujundamisest kuni osatäitmiste ja esietenduseni. Lavastus jõuab publiku ette sama päeva õhtul Endla suurel laval.

Sügisel välja kuulutatud näidendi kirjutamise konkurss selle tarvis on juba lõppemas ja sobivaima tüki valimine käib.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.