Uudised

3. oktoobril avati Haapsalus Paul Pinna mälestuspink

05.10.2014 / Ülla Veerg

Paul Pinna teatri ja muusika muuseum

Läänlane / Paul Pinna 130. sünniaastapäeval, 3. oktoobril paigaldasid Paul Pinna nimelise rahvateatri endised näitlejad Haapsalu kultuurikeskuse juurde kuulsale näitlejale ja teatritegelasele pühendusega pingi. Kohvikus Haapsalu Raamat mängiti Marion Unduski lavastatud “Hundihüüdjat”.

1906. aasta oli oluline aasta Paul Pinna elus. Ta oli sõlminud 8-kuuse töölepingu Liibavi (Läti Liepaja) linnateatriga, mis pidi jõustuma septembrist. Enne seda aga otsustas ta tulla koos näitlejate Netty Adleri ja Frit Weidemanniga Haapsallu, et esineda siin kirevate kavadega. Peatuti võõrastemajas Salong (Salon) ning enamus esinemisi toimusidki Salongis, kus oli võrdlemisi suur saal ja korralik lava.

1906 oli Haapsalus mitmeid põlenguid ja tuli sai 11. augustil saatuslikuks ka võõrastemajale Salong, mis põles maani maha. See tulekahju Haapalus aga sai oluliseks sündmuseks Paul Pinna elus ja teatrielus. Liibavi linnateatriga sõlmitud lepingu originaal jäi tulle ning Pinna otsustas jääda Eestisse ning pühenduda kutselise Estonia teatri rajamisele. 16. septembril 1906 avatigi Estonia teater Mait Metsanurga näidendiga “Päikese tõusul”.

Paul Pinna sündis 3. oktoobril 1884. Tema ja näitleja Theodor Altermann on Estonia teatri asutajaliikmed. Estonia Seltsist välja kasvanud Estonia asutati 1906. aasta sügisel. Paul Pinna suri 29. märtsil 1949. Samal aastal alustas Tallinnas Rataskaevu tänava klubis tegevust näitering. Austusest armastatud näitleja vastu võeti kollektiivile Paul Pinna nimi. Hea taseme ja meisterlike saavutuste eest näitekunsti alal omistati näiteringile 1962. aastal rahvateatri nimetus. Tänavu möödub Paul Pinna nimelise Rahvateatri asutamisest 65 aastat.

Teater oli tuntud ja armastatud kogu Eestis. Teatrist on saanud tuult tiibadesse mitmed kutselised näitlejad. Aastaid on teatri juures tegutsenud ning praegugi heas vormi ja tegus – Leida Rammo.

Foto: Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.