Uudised

Mälestusõhtul Estonia talveaias esitleti esmakordset raamatut Vallo Järvist

03.10.2014 / Ülla Veerg

vallo.jarvi

Priit Kuusk / kultuur.err.ee 2.10.14 / Rahvusvahelisel muusikapäeval, 1. oktoobril, esitleti Estonia talveaias esmakordset raamatut teenekast Eesti dirigendist Vallo Järvist (1923 – 1994). Ühtlasi oli see maestrole pühendatud mälestusõhtu koos väikese kontsertosa ning teistegi meenutustega.

Raamatu “Dirigeerib maestro Vallo Järvi. Kroonika- ja mälestusteraamat väljapaistvast Eesti dirigendist” autoriks on muusikateadlane ja -ajakirjanik Priit Kuusk, toimetajateks Ingrid-Annelie Koit ja Mari Karlson, konsultandina Lemme Järvi-Saarma, väljaande kunstilise kujunduse on teinud Rein Seppius.

Vallo Järvi raamatu üllitas kirjastus Tänapäev, mälestusõhtul olid raamatu väljaandmisega tegevaid tänamas peatoimetaja Tauno Vahter ja Mari Karlson. Raamatuga on kaasas kaks Jüri Kruusi koostatud CD-d. Õhtul viibis rohkesti teatriinimesi, sealhulgas omaaegne menukas lauljatar Liidia Panova-Järvi, samuti Vallo noorem vend Neeme Järvi koos abikaasa Liiliaga.

Väljaande mitmetes peatükkides on juttu Järvide muusikutedünastiast, mille alusepanija Vallo Järvi oli, Vallo ja Neeme Järvi emast Elss Järvist, Vallo džässiharrastustest, on ka peatükk dirigendist ja dirigeerimisest üldse jpm; kroonikalised osad kirjeldavad Vallo Järvi juhatatud ooperi-. balleti- ja operetietendusi, avalikke kontserte ning raadiosalvestusi, Vallo Järvi Estonia teatris juhatatud enam kui saja uuslavastuse loetelu jne.

Raamatu tarvis jagas meenutusi mitukümmend meie nimekat teatri- ja muusikainimest, sugulast ja tuttavat – lauljad Teo Maiste, Ivo Kuusk, Mati Palm, Tiit Tralla, Urve Tauts, Anu Kaal, Maarja Haamer, Helgi Sallo, Rostislav Gurjev, Sirje ja Väino Puura, Hans Miilberg, Voldemar Kuslap; balletipoolelt Enn Suve, Tiiu Randviir, Mai Murdmaa, Juris Žigurs, Aime Leis ja Janis Garāncis; pianist Leelo Kõlar, kontsertmeistrid Viive Ernesaks, Ülla Otto-Millistfer, Eevi Ross; Estonia lavastaja Arne Mikk, etenduste juht Jüri Kruus; dirigendid Neeme Järvi, Eri Klas, Erich Kõlar, Vello Pähn, Endel Nõgene, Jüri Alperten; viiuldajad Mati Uffert ja Tõnu Reimann, orkestrantidest veel Robert Kasemägi, Kalju Terasmaa, Meeme Saareväli, Toivo Unt, Rein Tiido, Vello Salumets, Heinar Merelaid, samuti Valter Ojakäär, Uno ja Aino Veenre, Andrus ja Sirje Järvi, Teet ja Mari Järvi, Ene Pilliroog, Valda Aaviksoo, Kiira ja Hubert Kahn, Ludmilla Rass jt.

Mälestus- ja esitlusõhtut juhtisid Arne Mikk ja Lemme Järvi-Saarma, näidati ka videokatkendeid Vallo Järvist, oma vanemat venda meenutas Neeme Järvi, muusikalisi vahepalu mängisid Teet Järvi kõik viis muusikutest last: Marius Järvi (tšello), Miina Järvi (viiul), Mihkel Järvi (klaver), Madis Järvi (vioola), Martin Järvi (viiul). Esitati Léo Delibes’i, Johannes Brahmsi, Gabriel Fauré, Dmitri Šostakovitši ja Aleksandr Glazunovi muusikat, sealhulgas balletimuusika seadeid, sest Vallo Järvi oli ka silmapaistev balletidirigent.

Foto: Arnold Moskalik/ERR

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.