Uudised

Rahvusooper Estonia 109. hooaeg algab 10. septembril

07.09.2014 / Ülla Veerg

Rinaldo_300x180_

Estonia alustab hooaega 5.–7. septembrini kestva kolmepäevase Estonia teatrilaadaga, kus tutvustatakse hooaja uudisteoseid ning pakutakse teatriga seonduvat head ja paremat. Festivali esimene päev on pühendatud balletile ja teine päev lauluteatrile. Festivali lõpetab laadapäev, kus müüakse pileteid hooaja etendustele, Estonia meeneid, trükiseid, plaate, teatrikostüüme ja rekvisiite. Lisaks Estonia parimatele solistidele teevad kaasa ooperi- ja balletisolistide tulevane põlvkond – noored lauljad ja tantsijad Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiast ning Tallinna Balletikoolist.

Inglased William Relton ja Cordelia Chisholm toovad hooaja esimese uuslavastusena 18. septembril publikuni Händeli ooperi „Rinaldo“. Lavastaja William Relton meenutab oma esmakordset kohtumist selle ooperiga: „Kui esmakordselt „Rinaldot“ nägin ei osanud ma eladeski ette kujutada, et saan sellise elamuse! Imelised aariad, muinasjutuliselt ekstravagantne sisu, dramaatilised tegelased – siin on kõik, mida hing ihkab!“ Hooaeg jätkub 25. septembril traditsioonilise rahvusvahelise muusikapäeva ooperigalaga, mis alates 2013. aastast kannab nimetust „Vana Tallinn Gala“.

Oktoobris teevad estoonlased külaskäigu Saaremaale, et viia balleti- ja operetikunst saarlastele koju kätte. 12.–16. oktoobrini kestev festival „Estoonlastelt saarlastele“ hõlmab lisaks kahele balleti- ja operetietendusele kammerkontserte maakondades ja ülesaaremaalist noorteprojekti, mis lõpeb piduliku kontsert-etendusega. Lisaks on kolmel õhtul (13.–15. oktoobril) avatud Arensburg Boutique Hotel & Spa temaatiline festivalilounge, kus peale etendusi mõnusalt aega veeta ja asjaosalistega vestelda. Kokku tuleb Saaremaale 250 estoonlast, tuuakse kohale kolm veoautotäit dekoratsioone-kostüüme ja ehitatakse suur lava Kuressaare Spordihoonesse.

14. novembril toob rahvusballett Tšaikovski kaunite meloodiate saatel lavale balleti „Uinuv kaunitar“. Toomas Eduri uusredaktsioonile teeb muinasjutulise kujunduse Peter Docherty Inglismaalt. Paljude muinaslugude autor Charles Perrault on lisaks „Uinuvale kaunitarile“ kirjutanud ka „Tuhkatriinu“, „Punamütsikese“ ja „Saabastega kassi“, mille peategelased astuvad balleti lõpustseenis ka lavale. Ooperigurmaanidele pakub kindlasti huvi esmakordselt Eestis kõlav Rimski-Korsakovi ooper „Snegurotška“, mis kontsertettekandena tuleb Estonia kontserdisaali lavale 19. novembril. Helget kevadmuinasjuttu, milles vastanduvad reaalsed ja fantastilised jõud ning võideldakse talve ülemvõimu vastu, dirigeerib Vello Pähn.

Pühademeeleolu aitab luua „Rahvusooperi jõulutervitus“ Tallinna Jaani kirikus 21. detsembril. Aastavahetus teatris toob endaga kaasa Estonia balli kaunite operetimeloodiate ja balletinaudinguga ning võimalusega tantsida suure sümfooniaorkestri saatel. Õhtu esimeses osas tulevad ettekandele katkendid Kálmáni operetist „Tsirkusprintsess“ ja õhtu teises osas saab nautida Tšaikovski balleti „Uinuv kaunitar“ parimaid palu.

Uus aasta algab Kálmáni opereti „Tsirkusprintsess“ esietendusega 3. jaanuaril. Viimati lavastas „Tsirkusprintessi“ Estonias hooajal 1963/64 Georg Ots, kes laulis ühtlasi Mister X-i rolli. Seekord toob opereti lavale tuntud saksa lavastaja Thomas Mittmann koostöös kunstniku Gilberto Giardiniga. 6.–12. jaanuarini viibib Eesti Rahvusballett Sevillas, kus Teatro de la Maestranzas antakse viis etendust Tšaikovski „Pähklipurejaga“.

Veebruaris möödub 150 aastat soome helilooja Jean Sibeliuse sünnist. Rahvusooperi orkester annab sel puhul 19. veebruaril sümfooniakontserdi. Kontsertidega jätkab ka rahvusooperi koor, kes soojendab publiku südant kaunite meloodiatega naistepäeval Tallinna raekojas. Ühe kevadise suursündmusena esietendub 19. märtsil 20. sajandi nimeka koreograafi John Cranko ballett „Onegin“ Tšaikovski muusikale, milles avaldub Cranko imeline anne luua pas de deux’sid, mille meisterliku ülesehituse ja peene nüansitaju kaudu avaldub petegelaste pingestatud suhe.

21. märtsil möödub 95 aastat ühe armastatuma ja tuntuma estoonlase sünnist – Georg Otsa sünniaastapäeva tähistatakse suurejoonelise galakontserdiga. Kevad jätkub juubelitega: 15.–19. aprillini kestab festival „Suur Tšaikovski“, millega tähistatakse 175. aasta möödumist suure vene helilooja sünnist. Festivalil tuleb ettekandele valik helilooja mitmekülgsest loomingust: ooper „Padaemand“, ballett „Uinuv kaunitar“, sümfooniakontsert, ooperigala ja balletigala ning Cranko suurejooneline dramaatiline ballett „Onegin“ helilooja muusikale.

3. mail antakse traditsioonilisel rahvusvahelise tantsupäeva balletigalal üle ERGO tantsupreemiad ühele nais- ja ühele meestantsijale. Hooaja viimaseks uuslavastuseks on 14. mail Eestis esmakordselt lavastatud Hindemithi ooper „Cardillac“, mille põhiteemaks on kunstniku ja ühiskonna vaheline suhe. Lisaks muusikale teeb teose eriliselt fantaasiarikkaks, intensiivseks ja dramaatiliseks süžeeliini pingestatus, mis kestab ooperi lõpuni. Iluihalus ja sisemise tungi järgimine võib viia meid elu pahupoolele. Kas suudaksime käituda teisiti? Elada teisiti? Kas kunstnik, inimene, saab järgida muud kui oma sisemist tungi?

Hooaja tähtsündmuste rea lõpetab 31. mail toimuv Tallinna Balletikooli gala.

Ka sel hooajal rändab Estonia oma lavastustega mööda Eestit ringi, pakkudes teatrielamusi Pärnu, Viljandi, Tartu, Paide ja Jõhvi elanikele. Külla minnakse Pajusaare ooperiga „Prints ja kerjus“, Kálmáni operetiga „Tsirkusprintsess“ ja Ábrahami operetiga „Savoy ball“.

19. juunil maabub Tallinnas filmidest tuntud eksklusiivne kruiisilaev MS Deutschland, et tuua ooperikruiisi raames „Tannhäuseri“ etendusele 500 Saksamaa Wagneri-sõpra.

Hooaja vältel tähistame tuntud estoonlaste juubeleid: 14. septembril „Silva“ etendusega Tõnu Kilgase, 8. novembril „Tuhkatriinuga“ Ülle Ulla, 20. detsembril „La traviataga“ Hendrik Krummi, 16. aprillil „Padaemandaga“ Eldor Renteri ja 27. mail „Cyrano de Bergeraciga“ Eino Tambergi oma.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.