Uudised

Ooperirahvas hindas saare laste tantsu- ja lauluoskust

30.04.2014 / Ülla Veerg

35a4716ccf9811e3873e0002c954d120_8

Monika Puutsa / Saarte Hääl 30.04.14 /
Rahvusooper Estonia esindajad käisid sügisese Kuressaare opereti- ja balletifestivali lastegala tarvis Saaremaa õpilaste laulu- ja tantsuoskust hindamas.

Eile oli Saaremaa laulu- ja tantsuhuviliste noorte jaoks oluline tärmin. Estonia esindus – ooperijuht Mart Mikk, solist René Soom, Triin Ella Estonia koorist ning tantsijad Hedi Pundonen ja Daniel Kirspuu – tuli festivali “Estoonlastelt saarlastele” jaoks nende oskusi hindama. Ja lapsi-noori, kes 15. oktoobril toimuval lastegalal üles astuda soovivad, juba jätkub: nimekirja kantuid on 96: lauljaid kuuekümne ja tantsijaid neljakümne ringis.

Veidi enne kella üht saabus Kuressaare kultuurikeskusse Vanalinna kooli õpetaja Malle Veske oma laulupoiste ja -tüdrukutega. “Nad on tublid lapsed, laulud on kenasti selged,” kiitis ta oma õpilasi.

Etteantud laulud olid “Ei saa mitte vaiki olla” ja “Mats alati on tubli mees”. “Mina laulan ikka seda meeste laulu, Matsi-laulu,” teatas 11-aastane Markus Talp. Kuna Markusel on esinemiskogemust kaheksa aastat ja ta on üles astunud ka televisioonis “Laulukarusselli” saates, siis mingit esinemishirmu tal ei olnud.

9-aastase Lisette Lemba valik, “Ei saa mitte vaiki olla”, polnud tüdruku meelest sugugi keeruline laul. “Tuleb ainult võimalikult ilusti ja sujuvalt laulda,” teadis ta.

“Närv on natuke sees,” tunnistas 12-aastane Triinu Saar. “Arvan, et sõnad siiski sassi ei lähe.”

Saaliukse taga ootas treeningtundi üks tantsijaist, Valjala põhikooli üheksandik Anu Kull (15-a), kes tunnistas, et närveerib pisut. Anu on rahvatantsija ning on esinemisteks tantsimist õpetanud ka kaasõpilastele. “Olen Estonias käinud ja meil käidi koolis tutvustamas nii balletti kui ka ooperit,” rääkis ta. “Sealt saingi mõtte siia proovima tulla.”

Saalis harjutasid balletisolistide Hedi Pundoneni ja Daniel Kirspuu juhendamisel Vanalinna kooli 9. klassi tüdrukud Maarja Pannel, Anita Mäetalu, Aleksandra-Lovise Õun ja Karmela Kaasik.

“Põnev oli,” leidsid nad pärast “konsultatsiooni” lõppu. Tantsuelemendid, mida juhendajad ette näitasid, tüdrukute jaoks päris tundmatud ei olnud: nende trenni üks osa oli koreograafia.

“Siin Saaremaal on väga tublid, särasilmsed ja koostöövalmis tüdrukud,” kiitis Hedi Pundonen.

“Viis minutit laulja kohta on päris tihe graafik,” tunnistas pärast 10–15 laulja ärakuulamist väikese pausi teinud Mart Mikk. “Seni on kõik esinejad olnud hästi musikaalsed ja õpetajad on nendega head tööd teinud.” Miku sõnul sai kaks eespool nimetatud laulu valitud just seetõttu, et hindajad saaksid ettekujutuse laulja hääleulatusest.

Küsimusele, kui paljud tänastest esinejatest oktoobrikuus publiku ette pääsevad, vastas Mikk: “Ehk 40–50 lauljat ja 20–30 tantsijat – spordikeskuse lava on ju suur.”

Otsust, kes jääb sõelale ja kes mitte, eile siiski ei tehtud.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.