Uudised

ERR salvestab Estonias ooperi “Faust” ja balleti “Modigliani – neetud kunstnik”

21.01.2014 / Ülla Veerg

ERR pressiteade 21.01.2014 / Rahvusringhäälingu telemeeskond töötab 22.-25. jaanuarini Estonia teatrimajas, et salvestada üles rahvusooperi kaks menukat lavastust. ETV vaatajad näevad ettevõtmise tulemusena sügishooajal Toomas Eduri balletti “Modigliani – neetud kunstnik” Tauno Aintsi muusikale ja Charles Gounod´ ooperit “Faust”, kus külalissolistina teeb kaasa Ain Anger.

Eesti Rahvusballeti kunstilise juhi Toomas Eduri sõnul on lavastuste salvestamine hindamatu tähtsusega ettevõtmine. „Iga etendus toimub vaid ühel õhtul, on kordumatu ja kaob igavikku. Lavastuste salvestamine ERRi poolt ja nende ülekanded annavad sadadele tuhandetele võimaluse kaunitele hetkedele kaasa elada ja ühtlasi teatrikunsti tulevastele põlvedele jäädvustada. Mul on hea meel, et rahvusooper ja ERR on sel aastal koguni kahe lavastuse ülesvõtmiseks käed löönud,“ rääkis Edur.

“Meie jaoks on see vastutusrikas, kuna kaamera ees ja taga on suur hulk inimesi,” märkis teleprodutsent Ruth Alaküla. “Selline mastaapne ettevõtmine nõuab head koostööd osapoolte vahel, et saavutada maksimaalne tulemus – oleme ju kõik tavapärasest veidi erinevas olukorras. Kokku on projektiga seotud ligi poolsada rahvusringhäälingu töötajat, iga etendus võetakse üles kümne kaameraga, et siis mitmest etendusest parim üheks tervikuks vormida. Erilist tähelepanu pöörame ooperi helile, mis salvestatakse 5.1 süsteemis,” kirjeldas Alaküla. “Oleme eelolevaks nädalaks omalt poolt pikalt ja põhjalikult valmistunud, loodame, et teatritrahvas meid omaks võtab ja võime kõik õnnestunud töö üle suurt rõõmu tunda,” lisas ta.

“Modigliani – neetud kunstnik“ on Toomas Eduri lavastajadebüüt rahvusooperi laval. Vaatajatele avaneb boheemlasest kunstniku Amedeo Modigliani (1884–1920) tormiline elukäik. Tema loomingust kujunes omamoodi sild kahe põlvkonna vahel, kus kubistide, eeskätt Pablo Picasso järel hakkas silma paistma 1920ndate aastate art déco. Modigliani ekstsentriline natuur ja emotsionaalsed kannapöörded, kirglikud armulood, unistus pääseda Parnassosele ja rivaalitsemine Picassoga, terviseprobleemid – see kõik on pakkunud kujundirikast materjali lavateose sünniks.

Klassikaline Fausti-lugu on Estonia laval Gounod’ tuntuima ooperina, millele annavad ootamatu lahenduse lavastaja Dmitri Bertman ja kunstnik Ene-Liis Semper. J. W. Goethe kuulsa värsstragöödia ainetel valminud lavateoses müüb Faust oma hinge saatan Mefistole, saades temalt vastu nooruse Margarete võrgutamiseks, kelle saatuslik ilu on teda lummanud. Gounod’ tuntud meloodiate hulgas leidub publikule palju äratundmisrõõmu.

ETVs sügishooajal eetrisse jõudvate salvestiste režissöörid on Ruti Murusalu ja Ülle Õun, helirežissöörid Tanel Klesment ja Kaspar Karner, produtsent Ruth Alaküla.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.