Uudised

Gounod’ ooper „Romeo ja Julia“ jõuab Eesti publiku ette vaid ühel korral

27.11.2013 / Ülla Veerg

28. novembril toimub Estonia kontserdisaalis Charles Gounod’ ooperi „Romeo ja Julia“ suurejooneline kontsertettekanne, mida dirigeerib Vello Pähn. Publiku ette astuvad külalissolistid Adam Diegel USAst, Oriana Kurteši Albaaniast, Patrick Bolleire Belgiast, Stella Grigorian Gruusiast ja Rauno Elp, Pavlo Balakin, Mart Madiste, Juuli Lill, Mart Laur, René Soom, Aare Saal ning Andres Köster Rahvusooper Estoniast. Esinevad rahvusooperi orkester ja koor.

Gounod’ muusikaline jutustus „Romeo ja Julia“ Shakespeare’i kuulsa tragöödia ainetel on tundlik, dramaatiline ja meloodiarikas. Ooperi on tuntuks teinud sügavalt emotsionaalsed duetid, värvikas orkestratsioon ja südantliigutavad koorid. Shakespeare’i tragöödia keelatud armastusest kahe vaenutsevatest peredest pärit noore vahel on andnud ainest mitmetele ooperitele, kuid ükski neist ei ole niivõrd originaalitruu kui Gounod’ oma. „Romeo ja Julia“ on õigustatult teeninud ära „Fausti“ populaarsuse, olles 19. sajandi prantsuse ooperi üks hinnatumaid pärle. Ooperi üheks tuntumaks muusikanumbriks on „Je veux vivre“ ehk „Julia valss“.

Adam Diegel kogub kiirelt rahvusvahelist tuntust kirgliku ja dramaatiliselt tundliku meele ning võimsa häälega. Ta on laulnud mitmetes juhtivates ooperimajades nii Euroopas kui USAs. Debüüdi Metropolitan Operas tegi Adam Diegel 2010. aastal Froh rollis Wagneri ooperi „Reini kuld“ uuslavastuses (lav. Robert Lepage, dir. James Levine). Sama rolli on ta Metis esitanud ka Fabio Luisi juhatamisel. Teiste Metropolitan Operas esitatud rollide hulka kuuluvad ka Pinkerton (dir. Plácido Domingo) ja Ismaele (Verdi „Nabucco“, dir. Paolo Carignani). Hooaeg 2013/14 toob Diegelile taas Pinkertoni rolli „Madama Butterflys“ (dir. Marco Armiliato ja Philippe Auguin) ning debüüdid Philadelphia Ooperi „Nabucco“ uuslavastuses (dir. muusikajuht Corrado Roveris) ja Vancouveri Ooperi „Toscas“ (dir. muusikajuht Jonathan Darlington).

Oriana Kurteši on lõpetanud Tirana Kunstiakadeemia ja jätkanud õpinguid Mantua Akadeemias Itaalias. Ta tegi debüüdi Teatro alla Scalas Oscari rollis Verdi ooperis „Maskiball“ (dir. Riccardo Muti). Peagi järgnes sellele Constance’i roll Poulenci „Karmeliitide dialoogides“. Tema rollipagasis on Donizetti Adina („Armujook“), Marie („Rügemendi tütar“) ja nimiroll „Lucia di Lammermooris“, Lisette (Puccini „Pääsuke“), Olga (Giordano „Fedora“), Rossini Elvira („Itaallanna Alžeerias“) ja Sofia („Sinjoor Bruschino“), Verdi Gilda („Rigoletto“) ja Nannetta („Falstaff“), Julia (Gounod’ „Romeo ja Julia“) jpt. Pisa, Ravenna ja Trento teatrites lauldud naispeaosa Gounod’ „Romeos ja Julias“ pälvis 2011/12 hooajal palju positiivset meediakaja.

Patrick Bolleire, olles omandanud pianistihariduse, otsustas 27-aastaselt pühenduda ooperilaulja karjäärile. Pärast debüüti Reini Ooperis (2007) algas tema rahvusvaheline karjäär esinemistega Amsterdami Concertgebouw’s, Vlaamse Ooperis, Valloonia Kuninglikus Ooperis, Brüsseli La Monnaie teatris jm. Ta on sage külaline Avignoni, Montpellier’, Marseille’, Nancy, Touloni, Toulouse’i ja Bordeaux’ lavadel. Tema repertuaari kuuluvad Mozarti Sarastro („Võluflööt“, Peter Brooki lavastus võitis Molière’i nimelise auhinna parima muusikateatri lavastuse kategoorias, 2011), Bartolo („Figaro pulm“) ja Komtuur („Don Giovanni“), Rossini Melchtal („Wilhelm Tell“) ja Don Prudenzio („Reis Reimsi“), Lorenzo (Bellini „Capuletid ja Montecchid“), Vana heebrealane (Saint-Saënsi „Simson ja Delila“), Brander (Berliozi „Fausti needmine“), Kalchas (Glucki „Iphigeneia Aulides“), Laurent (Gounod’ „Romeo ja Julia“), Doktor (Debussy „Pelléas ja Mélisande“), Kuningas Hamleti vaim (Thomas’ „Hamlet“), Rocco (Beethoveni „Fidelio“) jpt.

Stella Grigorian õppis laulmist Tiflise Muusikaakadeemias ja Viini konservatooriumis. Ooperidebüüdi tegi ta Viini Riigiooperis 1998. aastal, jäädes teatri solistiks aastani 2006. Tema repertuaari kuuluvad nimiroll Bizet’ „Carmenis“, Wagneri Magdalene („Nürnbergi meisterlauljad“) ja Brangäne („Tristan ja Isolde“), Rossini Rosina („Sevilla habemeajaja“), Angelina („Tuhkatriinu“), Isabelle („Itaallanna Alžiiris“), Adalgisa (Bellini „Norma“), Mozarti Zerlina („Don Giovanni“) jpt.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.