Uudised

Aivar Mäele antakse homme üle Balti Tähe auhind

10.10.2013 / Ülla Veerg

aivar_foto eesti kaitsevagi_v

EV Kultuuriministeerium / 11.10.2013 / Homme, 11. oktoobril toimub Peterburis Ermitaaži Teatris X Balti Tähe auhindade üleandmise tseremoonia, kus teiste hulgas antakse kõrge autasu üle Rahvusooper Estonia peadirektorile Aivar Mäele. Balti Tähe autasu antakse inimlike suhete arendamise ja tugevdamise eest Balti regiooni riikide vahel. Auhinna üleandmise tseremoonial osaleb ka kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene.

2013. aastal on Balti Tähe auhinna saajateks lisaks Aivar Mäele Peterburi Maria Teatri direktor ja dirigent Valeri Gergijev, helilooja Rodion Štšedrin, ballletitantsija Maia Plissetskaja, näitleja Lilita Ozolinja ja poeet Aleksandr Kušner.

Balti Tähe preemia asutati 2004. aastal, tunnustamaks Läänemeremaade kultuuri- ja kunstiringkondade esindajaid, ühiskonnategelasi, poliitikuid ja majandusinimesi, kes on andnud suure panuse humanitaarsidemete ja -koostöö arendamisse Läänemere regioonis. Sel aastal antakse preemiat välja juba kümnendat korda.

Varem on Eestist Balti Tähe auhinnaga pärjatud Arvo Pärt (2007) ja Eri Klas (2012).

Aivar Mäe

Rahvusooper Estonia peadirektor

Sündis 1960. aastal. Õppis Tallinna Muusikakeskkoolis klarnetit, hiljem õppis Tallinna Riiklikus Konservatooriumis muusikapedagoogikat. Täiendas end 1992. aastal USAs Portlandi ülikooli muusikaosakonnas professor Bruce Browne’i klassis. 1970–1980. aastatel mängis Pärnu ja Tapa orkestrites ja oli ENSV Riikliku Filharmoonia ansambli Vitamiin solist.

Aivar Mäe on juhatanud mitmeid Eesti ja teiste maade koore. Ta on olnud rahvusvaheliste koorifestivalide juht, korraldanud koori- ja käsikellade muusika seminare USAs ja Soomes. 1990. aastal asutas ta kammerkoori Arsis, 1993. aastal samanimelise käsikellade ansambli ja 1996. aastal laste kelladeansambli.

1999. kuni 2009. aastani oli Aivar Mäe Eesti Kontserdi direktor, 2003–2007 ühtlasi Vanemuise teatrijuht. Aastatel 2007–2008 oli Aivar Mäe Vene Teatri nõukogu esimees. Ta on juhtinud Estonia kontserdisaali, Vanemuise kontserdimaja ja Gustav Ernesaksa maja renoveerimist ning Pärnu ja Jõhvi kontserdimaja rajamist. Alates aastast 2009 on ta Rahvusooper Estonia peadirektor.

Aivar Mäe oli üks olulisemaid Peterburi Jaani Kiriku taassünni eestvedajaid. Tema juhtimise all viidi tööd tähtsa arhitektuurimälestusmärgi taastamisel lõpule. Restauraatorid taastasid kiriku algse väljanägemise ja uuendasid täielikult sisemuse. Praegu pole Peterburi Jaani Kirik mitte üksnes pühakoda, vaid ka kontserdisaal, mille suurepärane akustika võimaldab esitada väga erinevates žanrites muusikateoseid.

Aivar Mäe on Eesti Kultuurkapitali aastapreemia laureaat, saanud Valgetähe V klassi teenetemärgi, Välisministeeriumi kultuuripreemia, Kaarel Saha nimelise preemia Vanemuise Teatri suure maja renoveerimise eest ja Tartu linna medali.

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.