Esileht

…ta tekib eikusagilt ja kaob sinnasamasse, märkamatult, jälgi jättes…

11.09.2013 / Liina Viru

tunnuspilt
Juba ülehomme jõuab maailmaesmaettekandeni Tõnu Kõrvitsa uus ooper “Liblikas”. Sel puhul räägib laval toimuvast lavastaja Peeter Jalakas.

 

Millised on põhiküsimused, millega „Liblikas“ tegeleb? Mis on sinu jaoks kõige olulisem selles loos?

Ilu. Elu. Võime elada hetkes. Oskus unustada minevik ja tulevik, suutlikkus leida ka kõige veidramas olukorras tasakaal. Üksindus, armastus ja surm – inimeseksolemise baasküsimused.
Kes on Liblikas?

Liblikas on ideaal, iidol, idee. Ta tekib eikuskilt ja kaob sinnasamasse, märkamatult, jälgi jättes. Ta on me kõik. Ta on eikeegi. Tal on üks hetk ja ta pühendub sellele jäägitult. Ta tajub asjade olemust. Tahaksin teda tunda. Enamgi – tahaksin ta olla.

Iseloomusta ooperi tegelasi… Erika Tetzky, August Michelson, Erna Villmer, Thedor Altermann… millise kuju tahaksid neile anda? Kui palju lähtud ajaloolistest faktidest?

See kõik on oluline vaid antud maja kontekstis. Loo seisukohalt pole neil mitte mingit tähtsust. Elasid oma elu, püüdlesid armastuse ja tõe poole, inspireerisid ühtesid, intrigeerisid teisi ja said inspiratsiooni kolmandailt, sündisid, arenesid ning surid. Enam neid ei ole. Ent on maailm, milles nad liikusid. Veider, lummav, kummaline. Täis kirge ja seda püüdlikult imiteerivat kiretust. Kõiksust ja ükskõiksust. Lummust ja lunastust.

Oled lavale toonud Tõnu Kõrvitsa kaks varasemat kammerooperit. Mis on see, mis teid loominguliselt ühendab?

Mulle tundub, et meid ühendab loominguliselt respekt elu suhtes. Harmooniaotsing ning mõningane tõsidus selle realiseerimisel.

Töiselt ühendavad heliloojat ja lavastajat loomulikult dirigendid.  Meil on olnud õnne, et need on olnud sõbrad – peamiselt Tõnu Kaljuste ja Olari Elts. Loodetavasti tuleb kõne all oleva teose ettevalmistamise käigus ühendajaid-mõjutajaid juurde.

Milliseid võimalusi pakub muusikateater lavastajale (vahelduseks sõnateatri lavastamisele)?

Peamiselt – palju probleeme. Ettevalmistusega on seotud suurem hulk inimesi, neil on omad ootused ja lootused, nad on end koolitanud ja kasvatanud inimtunnete edastamiseks peamiselt helilisel moel. Visuaalse vormi loomisel tuleb arvestada etteantud dünaamikaga, mida oma lõplikus vormis on võimalik tajuda alles peaproovis. See tähendab aga paljuski ainult vaistust lähtumist. Et muusika on kaunitest kunstidest õilsaim ja oma parimas olekus inimestele mõistetavaim, on tegelemine hea muusika visualiseerimisega ühtpidi inspireeriv privileeg, teisalt aga hirmutav kohustus. Seetõttu tunnen sügavat poolehoidu ja ähvardavat tänulikkust kriitikute suhtes, kes mu seniseid töid on nimetanud visuaalseks muusikaks.

__________________________________________________________________________________

Alanud on Estonia maja juubelikuu ja kõikjal käivad ettevalmistused suurejoonelisteks sündmusteks. Piilume siis lavale, kus käivad Tõnu Kõrvitsa ooperi „Liblikas“ ettevalmistused maailmaesietenduseks. Suursündmuseni on jäänud 11 päeva!

no images were found

__________________________________________________________________________________________________

Teatrimaja aknast välja vaadates on tunne, et suvi saigi läbi – vihm uhab üürikesest suveleitsakust toibuvat maad ning kummikud kapi nurgas on taas asjakohased. See-eest teatrilavale on kogunenud hulk päikesepruune ja särasilmseid suvehõngulisi inimesi – need olemegi meie – rahvusooperi trupp, kes kuulab pingsalt hooaja esimese uuslavastuse (suisa maailmaesmaettekandele tuleva!) Tõnu Kõrvitsa ooperi “Liblikas” lavastaja Peeter Jalaka mõtteid lavarežiist. Et üllatusmomenti siinkohal mitte rikkuda, me sellest lähemalt ei räägi! Küll aga ootame teid esietendusele ja kõigile järgnevatele etendustele 🙂 Kohtumiseni!

Osades:

Erika: Kadri Kipper

Erna/Ophelia: Helen Lokuta

August: Oliver Kuusik, Andres Köster

Theodor/Hamlet: Rauno Elp

Tantsijad: Gabriel Davidsson, Daniel Kirspuu, Kaja Kreitzberg, Mari Lofitskaja, Maigret Peetson, Hedi Pundonen, Ksenia Rudakova

Rahvusooper Estonia koor ja orkester 

Loe “Liblikast” lähemalt.

Fotod: Liina Viru

no images were found

Telli uudiskiri

Telli rahvusooperi uudiskiri, et olla kursis värske info ning heade pakkumistega.
Uudiskiri saadetakse välja kord kuus.